Co mówi nasz strój? – zagrożenia i alternatywy

Fascynacje młodych

18 lutego 2017 r. Dobry Strój został zaproszony na konferencję o modzie w Bydgoszczy: „Fascynacje młodych. Moda. Kult ciała. Pseudopotrzeby”. Pojechałam z  prezentacją zatytułowaną „Co mówi nasz strój? – zagrożenia i alternatywy”, w której opisałam zasady elegancji w ubiorze, poparte przykładami zdjęć. Zwróciłam także uwagę na błędy, jakie można popełnić w ubiorze.

 

Eligere – znaczy „wybierać”

– Samo słowo elegancja – z łac. eligere – znaczy „wybierać”. Według Kanonu Dobrego Stroju, zamieszczonego na www.dobrystroj.pl, klasyka, minimalizm, prostota w ubiorze podkreślą profesjonalizm zawodowy, dadzą jasny komunikat. Warto tu nakreślić, co rozumiemy pod pojęciami atrakcyjności a prowokacyjności. Atrakcyjny ubiór zaciekawia, rodzi chęć poznania osoby, sprawia dobre wrażenie, a prowokacyjny przyciąga wzrok do eksponowanej części kobiecego ciała i rozprasza rozmówcę, co w sytuacjach biznesowych, pracowniczych będzie działało na niekorzyść.

Moda eko, slow fashion?

Uczestnicy usłyszeli również o odzieży eko pochodzącej z recyklingu, upcyklingu oraz o nurcie slow fashion, czyli odpowiedzialnej modzie, kiedy konsument wie, gdzie produkowane są kupowane przez niego ubrania. Kolejny poruszony aspekt dotyczył dress code’u (zbioru zasad, dotyczących odpowiedniego dopasowania ubioru do okazji, jednego z elementów savoir-vivre).

Po wykładzie odbył się pokaz mody z komentarzem.

Dziękujemy za liczny udział i zainteresowanie tematem.