Dobrze dobrany strój zwiększy pewność siebie

Czy wszystkie kupowane ubrania są potrzebne?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy wszystko co kupujecie do ubrania jest Wam potrzebne? A jeśli tak, to czy wpłynęło to w istotny sposób na Wasze zakupy?

Warto pomyśleć, gdyż jak pokazują badania, nasze szafy pełne są odzieży i butów kupionych pod wpływem emocji, reklamy, chwilowego nastroju, namowy sprzedawcy itp.

Psychologicznie patrząc na sprawę, zakupy często wynikają nie z faktycznej potrzeby zakupu określonej części garderoby, ale z zaspokajania innych potrzeb, także tych wzbudzanych przez środowisko. 

Psycholodzy badają potrzeby

Psycholodzy i inni specjaliści branży reklamowej i konsumpcyjnej badają potrzeby konsumenta. Po co? By poznać mechanizm wzbudzenia potrzeby, która spowoduje zakup określonego produktu. Potem pozostaje tylko skonstruować reklamę i czekać na efekty.

Jakie są efekty?

A efektem jest nadmiar ubrań w naszych szafach. Konsekwencją tego nadmiaru nie tylko jest brak miejsca, ale również poranne (bądź wieczorne) problemy decyzyjne, które pochłaniają czas i energię. I nie wynikają one tylko z samego nadmiaru, ale także z posiadania ubrań, które trudno ze sobą dopasować, aby wyglądać ładnie, stylowo i adekwatnie do okoliczności. Może zatem warto pomyśleć co zrobić, aby zapobiec takim konsekwencjom.

Jaka jest faktyczna potrzeba zakupu?

Pomyślmy, czy kupując kolejną spódnicę czy bluzkę nie kierujemy się czymś innym niż faktyczna potrzeba zakupu odzieży. Bywa bowiem tak, że kupujemy, bo nam smutno, bo zachęciła nas reklama, bo ktoś nas do tego nakłonił, a my nie umieliśmy określić swojej rzeczywistej motywacji. Tym sposobem zaspokajamy inne potrzeby i pragnienia niż rzeczywiste.

Akceptacja otoczenia?

Czasem bywa tak, że przyczyna kupowania tkwi w potrzebie wykreowania takiego wizerunku, który zwiększy naszą samoocenę poprzez większą akceptację otoczenia. Problem w tym, że na dłuższą metę przez zakupy ani smutku nie ukoimy ani akceptacji nie zyskamy. Będziemy za to mieli w szafie mnóstwo niepotrzebnych ubrań, z którymi nie będziemy wiedzieli co zrobić. 

Co chcesz kupić?

Wybierając się na zakupy warto zastanowić się, co chcemy nabyć – dokładnie określ potrzeby – oraz jak ten element garderoby będzie pasował do reszty naszych ubrań i czy stworzymy z nim interesujące zestawienia (zobacz artykuł o mapie stylu).

Czym się kierować?

Warto pamiętać, że niezależnie od mody zawsze obroni się prosta elegancja w wydaniu bardziej ekskluzywnym, swobodnym lub sportowym. Warto też zastanowić się spokojnie nad tym, co nam się podoba, w czym dobrze wyglądamy, co pasuje do naszej osobowości, sylwetki, stylu. Zawsze bowiem jest tak, że najbardziej lubimy te ubrania, które z nami współbrzmią, wyrażają naszą osobowość. A to niekoniecznie są te najmodniejsze w danym sezonie. Moda zresztą ma tendencję do przemijania i powracania.

dobrze dobranej odzieży będziemy się czuć komfortowo, a to naprawdę, a nie pozornie zwiększy naszą pewność siebie.

Magdalena