Jak się ubrać na egzamin?

55% odbierania drugiej osoby dokonuje się w nas podświadomie poprzez strój i sposób poruszania się widzianej osoby. Oczywiście, na egzaminie wiedza jest podstawą, ale warto też pomyśleć o tych 55 %, czyli pierwszym wrażeniu na egzaminujących. Pomyśl też, co chcesz przekazać przez swój strój?

Jesteśmy nauczycielkami na uniwersytecie i jeśli student jest odpowiednio ubrany, to naprawdę ma to wpływa na jego/jej wizerunek na egzaminie. My – egzaminujący ubieramy się elegancko na egzamin, by podkreślić jego ważność i nasz szacunek do studenta – egzamin dyplomowy wieńczy ileś lat ciężkiej pracy studenta.

Kolejna kwestia: wybierz taki strój, który będzie schludny, wygodny i elegancki. Uwagę ma przykuwać przede wszystkim wiedza, jaką będziesz się chwalił(a) na egzaminie, a strój niech będzie odpowiednim tłem.

Jeśli wybierasz się na egzamin ustny, licencjacki czy magisterski, to najlepszą wersją stroju będzie wersja najbardziej oficjalna – Business Professional, czyli: żakiet i spódnica lub spodnie z tego samego materiału w kolorach granat, czarny, szary; bluzka biała lub w pastelowych kolorach: niebieskim, białym, beżowym czy pudrowym różu. Klasyczne kolory, które możesz wybrać, to czerń i biel. Za najbardziej eleganckie jest uważane obuwie z zakrytymi palcami i piętami.

W przypadku egzaminów pisemnych w sesji egzaminacyjnej, można wybrać, oprócz Business Professional, również dress code – Business Casual lub Smart Casual. Zależnie od uczelni i kierunku można pozwolić sobie na różny stopień dowolności w ubiorze. Np. wybrać inne kolory niż wyżej wymieniona paleta, mogą być wzory na ubraniach, modne dodatki: apaszka czy biżuteria, obuwie z odkrytymi piętami.

Dla Panów: marynarka, koszula, krawat, spodnie garniturowe – to najbardziej oficjalna wersja. Mniej oficjalna to: sportowa marynarka (nie od garnituru), spodnie chinosy, koszula. Można bez krawatu.

Poniżej przedstawiamy nasze propozycje (zdjęcia zaczerpnięte z www).

egzamin2

egzamin_men copy

egzamin5

egzamin4

egz

*Zdjęcia do artykułu zostały zaczerpnięte z internetu (odnośniki do stron po kliknięciu na zdjęcie lub poniżej).

**Artykuł ma na celu przegląd mody współczesnej.

Źródła zdjęć: www

kompilacja tytułowa: 1, 2, 3, 4, 5

kompilacja I: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

kompilacja II: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Agnieszka

This article has 4 comments

 1. Blogerka Reply

  Post bardzo przydatny!
  Zajrzę do niego, gdy będę szła na egzamin gimnazjalny! <3
  Świetnie propozycje 🙂

 2. Anka Reply

  Bardzo fajny artykuł i świetne propozycje strojów 🙂 Jeśli mogę coś podpowiedzieć – gdy wybieracie się na egzamin ustny, to najlepszym wyborem jest niebieska (błękitna lub granatowa) koszula. Nie od dziś wiadomo, że taka koszula najlepiej sprzedaje w biznesie, a na egzaminie musicie się właśnie dobrze sprzedać 😉
  I jeszcze ważna rzecz – jakiś czas temu Uniwersytet Harvard opublikował badania, że gdy patrzymy na czyjąś twarz, to najczęściej kupujemy w niej … włosy. Nie oczy i nie usta. A włosy. Więc dbajcie o to, by były ułożone i uczesane.

  • Dobry Strój Reply

   Dziękujemy. Tak – niebieska koszula króluje w biznesie 🙂 Z tymi włosami – ciekawe…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *