Zanim kupisz ekstra ciuch na Sylwestra – o mapie stylu

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester zbliżają się wielkimi krokami. Wystawy sklepowe kuszą nas promocjami przedświątecznymi. No i dużo skuszonych kupujących w sklepach i Ty potrzebujesz nowej kreacji.

Zanim zakupisz ekstra ciuch na święta czy na Sylwestra, to zapytam Cię: czy masz już swoją MAPĘ STYLU? Sporządzenie takiej mapy to pierwszy krok w porządkowaniu swojej garderoby, określaniu swojego stylu i uniknięciu pułapek promocji. Według nurtu slow fashion, gdy kupisz coś za 50 zł (przecenione ze 150 zł), to wcale nie zaoszczędziłaś 100 zł, ale… wydałaś 50 zł. To taki chwyt reklamowy, na który marketingowcy nas nabierają. Może faktycznie ta rzecz jest Ci potrzebna – wtedy jest to udany zakup, ale może wyląduje na dnie szafy, rzadko albo wcale nieużywana – szkoda tych 50 zł.

Spojrzyj na swoją szafę i zobacz w jakich ubraniach chodzisz najczęściej? Będzie to zależało od specyfiki Twojej pracy, hobby, sportu jaki uprawiasz, imprez na jakich bywasz…
W jakich krojach najlepiej wyglądasz? Np. bluzki luźne, dopasowane, spódnice midi, maxi, spodnie w kant czy jeansy… Zacznij od wybrania 2 zestawów ubrań.
Jakie kolory lubisz? Wybierz 5 podstawowych kolorów. Popatrz też na dodatki: biżuterię, torebki, buty…

Możesz poukładać ubrania i dodatki w zestawy. Weź notatnik, wynotuj sobie co do czego pasuje. Jeśli lubisz graficzne przedstawienie, to namaluj swoją mapę stylu. OK, wiesz już co wybierasz najczęściej, co najlepiej lubisz, na jakie okazje co zakładasz. Teraz, gdy będziesz wybierać się na zakupy, pamiętaj o Twojej bazie i dokupuj rzeczy, które będą pasować do tego, co już masz. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy stajesz przed szafą i odkrywasz, że to nie pasuje do tego i nie mam się w co ubrać.

Przykładowe mapy stylu:

Jeśli chcesz poszukać więcej inspiracji, zachęcamy do czytania naszych tekstów w kategorii Stylizacje (powoli będziemy rozbudowywać tę kategorię) oraz polecanych ubrań i dodatków na naszym profilu Pinterest.

Agnieszka