Mniej znaczy więcej? – o biżuterii dla eleganckiej kobiety

– Mniej znaczy więcej? Najlepiej nosić jednocześnie 3 do 4 elementów biżuterii (a nawet 1-2): np. zegarek, pierścionek/obrączka, kolczyki, łańcuszek/naszyjnik lub bransoletka. Dobrze jest też po założeniu biżuterii spróbować coś zdjąć, by zobaczyć efekt przy zachowaniu mniejszej liczby dodatków.

– Duży pierścionek, bransoleta, wisior, broszka? Dla kogo taka biżuteria będzie odpowiednia? Dla kobiet, które chcą być postrzegane jako aktywne, odważne i pewne siebie. Wybierz najlepiej jeden charakterystyczny element, np. dużą broszkę przy żakiecie. Tylko nie zakładaj długich, wiszących kolczyków – one przykuwają wzrok, rozpraszają, kojarzą się z kokieterią. Gdy odbierasz telefony w pracy, to najbardziej wygodne są kolczyki-wkręty.

– Co oznacza, gdy kobieta nosi delikatną, mało widoczną, dyskretną biżuterię? Taka biżuteria mówi o jej delikatności, wrażliwości i uczuciowości.

– Jaka biżuteria świadczy o kompetencji w pracy? Kobiety, które chcą być uważane za odpowiedzialne, poważne i kompetentne w pracy, niech wybiorą klasykę, np. sznur pereł (perły można nosić przez cały dzień), broszkę w stylu retro, pierścionek o klasycznym kształcie ze srebra lub złota. Jeśli nie lubisz pereł, to może być srebrny lub złoty łańcuszek z wisiorkiem.

 

– Jeśli chcesz podkreślić prestiż i status społeczny, to najdroższą biżuterią będzie platyna z diamentami (wysoka cena wynika z ciężkiej obróbki jubilerskiej tych materiałów). Możesz też wybrać nieco tańszą opcję, ale równie ekskluzywną: białe złoto z białymi szafirami.

– Jeśli chcesz podkreślić osobowość, to możesz zainwestować w oryginalną biżuterię, np. kolczyki w różnych kolorach złota. Jubilerzy łączą kolory złota: białe, żółte, różowe. Uważaj, by w stylizacji nie przesadzić z nadmiarem.

 

– Dla Panów: koniecznie zainwestuj w dobrej jakości zegarek i spinki do mankietów. To wystarczy, by stworzyć stylowy i wyrafinowany biznesowy look.

Najczęściej popełniane błędy w doborze biżuterii w wizerunku kobiety biznesu (fragment z książki „Być kobietą biznesu” Grażyny Białopiotrowicz i Marzeny Rogalskiej, Wyd. Wolters Kluwer SA 2014):

 • 2-3 złote wisiorki noszone jednocześnie, na długim łańcuszku, wpadające w rowek między piersiami, odsłoniętymi w głębokim dekolcie.
 • Duża liczba pierścionków, niemal na każdym palcu.
 • Zestawy: kilka pierścionków, bransoletka, kolczyki, łańcuszek, wisiorek i zegarek.
 • Łańcuszek wokół kostki.
 • Mieszanie biżuterii złotej ze srebrną, z metalową i sztuczną jednocześnie.
 • Biżuteria sztuczna z wieloma dużymi cyrkoniami.
 • Kolczyki w postaci wielkich kół.
 • Biżuteria bardzo delikatna, mało zauważalna.
 • Kolczyki np. w nosie, wargach, brodzie, łuku brwiowym, języku (niedopuszczalne).
 • Więcej niż jedna para kolczyków w uszach jednocześnie.
 • Ozdoby ze skóry z ćwiekami i dodatkami metalowymi w stylu punkowym lub heavymetalowym.

 

Agnieszka