Złoty – kolor prestiżu i dobrobytu

Kolor złoty jest psychologicznie odbierany jako barwa prestiżu, wysokiej wartości i dobrobytu. Jest kojarzony z luksusem i materialnym powodzeniem, stąd używany jest często przez instytucje finansowe, takie jak banki, jako wyraz powodzenia i zasobności. Kolor złoty jest także kolorem zwycięzców na podium.

Osoby noszące ubrania w złotym kolorze mówią swoim strojem, że kochają rzeczy materialne, pragną docenienia, przykuwania uwagi i okazywania im zainteresowania. Jednak zestawienie we właściwych proporcjach koloru złotego z granatem sugeruje szczerość i mądrość, a stylizacja z czarnym wskazuje na elegancję i powodzenie życiowe. Złoto pięknie komponuje się także z bielą i czerwienią. Można je zestawiać również z szarym czy beżem.

Poniżej przedstawiamy kilka stylizacji z kolorem złotym stosowanym w umiarze:

zloty10zloty11

zloty16
zloty12

zloty5

zlty13zloty7zloty14

Prawda, że ładne?

Wiemy, że złoto błyszczy (to oczywista oczywistość), a więc przykuwa uwagę patrzących. Zatem koloru złotego lepiej nie używać w nadmiarze, gdyż zbyt wiele złotych elementów sprawi wrażenie jarmarcznego przepychu, sztuczności, fałszu w podkreślaniu swego stanu majątkowego. Może się wówczas patrzącym przypomnieć stare przysłowie: „nie wszystko złoto, co się świeci”.

Kiedy jednak wypada założyć złotą suknię? Jeśli chcesz być królową balu, to złota suknia będzie odpowiednia. Także występując na scenie, artyści używają rzucających się w oczy strojów o intensywnych kolorach.

gold_www

Źródła powyższych zdjęć: 1; 2; 3

W pracy – no cóż, pozwólmy by promieniowało z nas piękno wewnętrzne i nie oślepiajmy zanadto złotem w ubiorze, także jeśli chodzi o biżuterię. Wybierajmy delikatne w formie dodatki. Warto dodać, że złoty kolor szczególnie dobrze prezentuje się w przypadku osób o ciemniejszej karnacji, o typie urody zima południowa.

gold2www

Źródła powyższych zdjęć: 1; 2; 3; 4; 5

Dla Panów, polecamy złote spiski do krawatów, do mankietów i oczywiście zegarki w złotej oprawie do strojów formalnych czy mniej formalnych.. Dodadzą szyku.

zloty28srebrno-zlote-spinki-prostokaty-03lm

mrvintage-pl-jak-dobierac-zegarek-4

*Zdjęcia do artykułu zostały zaczerpnięte z internetu (odnośniki do stron po kliknięciu na zdjęcie lub poniżej kompilacji ze zdjęć). Źródło: zdjęcie tytułowe

**Artykuł ma na celu przegląd mody współczesnej.